To alternatywa dla standardowych okien/ drzwi balkonowych, został opracowany z myślą o efektywnym wykorzystaniu przestrzeni. Po otwarciu, skrzydła nie wchodzą do pomieszczenia, lecz chowają się równolegle jedno za drugim. Gdy są zamknięte, skrzydło przesuwne i stałe tworzą jedną linię, co wygląda estetycznie i gdy patrzymy na okno z ulicy to niczym nie różni się ono od „zwykłych” okien. Do ościeżnicy zamontowana jest na dole od wewnątrz widoczna szyna, po której jeżdżą wózki zamocowane na wewnętrznej ramie skrzydła ruchomego i ukryte pod maskownicami.
Idealnie sprawdzają się jako „okna kuchenne”, bądź drzwi tarasowe, które po otwarciu nie zabierają miejsca w pomieszczeniu i dają możliwość wykonania szerokiego przejścia na taras. Można uchylić i przesunąć skrzydło o maksymalnej szerokości do 160 cm, tworząc światło przejścia o szerokości 150 cm. Dla „zwykłych” balkonów światło przejścia jednego skrzydła wynosi ok. 90 cm.
System uchylno-przesuwny nazywany jest często PSK lub SKB (w zależności od nazw stosowanych przez dostawcę okuć). W zależności od gabarytów i zastosowanego szklenia wykorzystuje się okucie o wadze pojedynczego skrzydła ograniczonej do 130, 160 lub maksymalnie 200 kg. Dla porównania waga jednego skrzydła okna balkonowego otwieranego tradycyjnie wynosi 90 kg, a jeśli jest wykonane w konstrukcji wzmocnionej i na specjalnych zawiasach wynosi 150 kg. Jak pokazują powyższe liczby skrzydło PSK może być o ok. 50% większe od skrzydła „zwykłego” okna/ balkonu.
Oprócz wielu opisanych wyżej zalet kolejną jest możliwość zastosowania „niskiego” progu, tj. wystającego ponad poziom podłogi 20mm. Taki próg można stosować wyłącznie do schematu A.