Okucia okienne wpływają na ostateczny wygląd okna. W typowych (standardowych) oknach, zawiasy są widoczne na tle ramy okiennej. W oknie z widocznymi – standardowymi zawiasami stosuje się specjalne nakładki (wykonane z PVC) aby dopasować kolor zawiasów do koloru okna.
Niestety kolorystyka nakładek jest dość ograniczona i nie zawsze da się dobrze dopasować do koloru okna. Kolorystykę osłonek dobiera się na zasadzie podobieństwa albo kontrastu. Kolor osłonek, o ile nie można dobrać do koloru stolarki, najczęściej dobiera się do koloru klamki.
Kolorystyka zawiasów ma istotne znaczenie szczególnie w przypadku okien drewnianych, które często są malowane w niestandardowej kolorystyce (RAL). W takim przypadku można zastosować niewidoczne zawiasy (ukryte), których nie widać po zamknięciu okna.
Jak wyglądają zawiasy ukryte przeczytasz tutaj.
Niewidoczne zawiasy główne cechy:
Okno z niewidocznymi zawiasami podobnie jak standardowe może mieć te same typy okuć: RU [rozwierno-uchylne], R [rozwierne]
1. Równie dobra, a nawet większa, szczelność okna niż w przypadku zawiasów standardowych. Zawiasy, które są ukryte w przestrzeni pomiędzy skrzydłem a ramą, nie ingerują w uszczelkę obwodową skrzydła zachowując jej ciągłość. Fakt ten przekłada się na lepszą izolację termiczną okna (mniej mostków cieplnych – okno bardziej energooszczędne) oraz lepszą izolację akustyczną (mniej hałasu dostaje się do wnętrza pomieszczenia).
2. Nośność do 150 kg pozwala na zastosowanie bezpiecznych (antywłamaniowych) lub energooszczędnych pakietów szyb przy dużej powierzchni okna (3m2)
3. Łatwiej utrzymać okno w czystości – po zamknięciu okna nie ma żadnych wystających elementów wokół, których zbiera się brud i kurz.
4. Dłuższa żywotność / mniej regulacji – elementy konstrukcyjne zawiasów ukrytych są bardziej stabilne, wolniej się zużywają co ma również wpływ na rzadszą potrzebę regulacji czy naprawy zawiasów.
5. Bezpieczeństwo – charakterystyka zawiasów ukrytych sprawia, że skrzydła takiego okna nie da się podważyć – podnieść z zawiasów. Dodatkowo punkty ryglowania okna są usytuowane blisko naroży.
6. Funkcjonalność – Bezpieczny zakres ruchu skrzydła = 950 . Ta cecha jest zarówno zaletą jak i wadą, w zależności od zastosowania okucia. Zawias ukryty nie wymaga bowiem stosowania ogranicznika otwarcia, jednakże przy niektórych oknach (np. wysoko montowanych oknach uchylnych) ukryte zawiasy nie pozwalają otworzyć okien więcej niż 95 stopni, a do wygody mycia wskazane jest otwarcie na 180 stopni.
Podsumowanie:
Zawiasy: (+) zalety / (-) wady
( + ) | ( – ) | |||
Zawiasy standardowe | możliwość zastosowania okucia R (rozwiernego), RU (rozwierno-uchylnego) możliwość zastosowania niskiego progu aluminiowego (okna balkonowe) nośność 130 kg funkcjonalność ruchu skrzydła do 1800 (o ile warunki zabudowy okna pozwalają) | ograniczona gama kolorów osłonek na zawiasy wymaga okresowej regulacji (naturalne opadanie skrzydła) | ||
Zawiasy niewidoczne | możliwość zastosowania okucia R (rozwiernego), RU (rozwierno-uchylnego) wysoka szczelność akustyczna i termiczna rzadsza regulacja zawiasów (łatwy dostęp do regulacji) łatwe utrzymanie okna w czystości nośność 150 kg funkcjonalność ruchu skrzydła < 950 (naturalny ogranicznik otwarcia) | nie można zastosować do: nie można okna otworzyć szerzej niż 95 stopni (po prostu nie da się), więc należy rozważyć na pewno stosować do okien uchylnych (może być kłopot z myciem) dla bardzo wąskich okien – minimalna szerokość okna jest większa niż dla okien z zawiasami standardowymi i te kilkanaście milimetrów czasami ma znaczenie (przesunięta zostaje bowiem oś obrotu skrzydła) |
Polecane wpisy dotyczące drewnianych okien i drzwi balkonowych:
Czym się kierować przy wyborze okien?
Co wpływa na cenę okna drewnianego?
Jakie wykończenie okien wybierać: Softline czy Retro?
Zawiasy ukryte w oknach drewnianych
Kiedy wybierać zawiasy retro?
Jakie modele paneli wsadowych wybierać do drewnianych okien balkonowych?
Jakie klamki do drewnianych okien lub drzwi balkonowych?
Jakie progi do okien a jakie do drewnianych drzwi stosować?