Wprowadzenie
Okno składa się z dwóch głównych elementów: ramy i skrzydła. Wyjątek stanowi Fix, który również można nazwać oknem, ale bez skrzydeł – takie okno szklone jest bezpośrednio w ramie.
Rama jest głównym elementem konstrukcyjnym okna, mocowanym w ścianie (więcej o sposobach montażu w oddzielnym artykule). Dolna część ramy okna nazywana jest progiem.
Skrzydło to część ruchoma okna mocowana do ramy przy pomocy zawiasów. W zależności od ilości skrzydeł okna mogą być jedno lub wieloskrzydłowe. Okna wieloskrzydłowe mają słupki pionowe (dzielące okno w pionie) lub ślemiona (dzielące okno w poziomie – zwane również poprzeczkami)
1. Rama okna 2. Skrzydło okna 3. Próg (dolna część ramy okna) 4. Kwatery skrzydła górnego 5. Kwatery skrzydeł dolnych |
Słupki pionowe mogą być: stałe (na stałe połączone z ramą okienną). Po otwarciu skrzydeł słupek dzieli ramę okna. Mogą być też słupki ruchome (przymocowane do jednego ze skrzydeł) po otworzeniu okna nie ma żadnego podziału ramy. Analogicznie jest w przypadku słupków poziomych – ślemion. Ruchome ślemię nazywane jest poziomym słupkiem ruchomym, ale o tym w oddzielnym wpisie.
W wyniku podziału okna słupkami pionowymi oraz poziomymi powstają przestrzenie zwane kwaterami.
Rama okna oraz skrzydło zrobione są z drewnianych profili, które powstają z kantówki (drewna klejonego warstwowo). Zasadniczym parametrem powstałych z kantówki profili jest ich głębokość (grubość), która w znaczący sposób wpływa na wytrzymałość konstrukcji okna oraz na współczynnik przenikania ciepła okna. Kolejnym wymiarem profili okiennych jest szerokość (wysokość).
Dla okien drewnianych otwieranych do wewnątrz proponujemy trzy grubości (głębokości): 68mm, 78mm, 92mm. Te same grubości dotyczą drzwi wejściowych oraz okien/drzwi balkonowych.
W naszej ofercie parametr głębokości określa nazwę całego systemu (okna, drzwi, przesuwki, itd.) i funkcjonuje pod nazwami: Ecoline-68 (dla głębokości 68), Thermoline-78 (dla głębokości 78) oraz Ecotherm-92 (dla głębokości 92).
Dolna część ramy okna zwana progiem może mieć różne kształty, w zależności od wymagań czy oczekiwań klienta, bądź regionu świata do którego ma trafić okno.
O różnicach i możliwościach wyboru czytaj w innych artykułach.